Sözleşme/yazım kuralları
Thread poster: Selma Dogan
Selma Dogan
Selma Dogan  Identity Verified
Local time: 11:42
English to Turkish
+ ...
Apr 4, 2017

Öncelikle lütfen böyle basit konularla forumu işgal ettiğim için ayıplamayın. Ben pek sözleşme çevirisi yapmadım. Öğrenmek için soruyorum:)

İngilizceden Türkçeye Sözleşme çevirisi yapıyorum.
Metinde örneğin Buyer, Seller, Goods, Party, Article vb. kelimeler cümle içinde de hep büyük harfle başlatılmış. Bunları Türkçeye çevirirken Alıcı, Satıcı, Mallar, Taraf, Madde vb. olarak çeviriyorum. Buraya kadar iyi. Peki bunlar Türkçede bir e
... See more
Öncelikle lütfen böyle basit konularla forumu işgal ettiğim için ayıplamayın. Ben pek sözleşme çevirisi yapmadım. Öğrenmek için soruyorum:)

İngilizceden Türkçeye Sözleşme çevirisi yapıyorum.
Metinde örneğin Buyer, Seller, Goods, Party, Article vb. kelimeler cümle içinde de hep büyük harfle başlatılmış. Bunları Türkçeye çevirirken Alıcı, Satıcı, Mallar, Taraf, Madde vb. olarak çeviriyorum. Buraya kadar iyi. Peki bunlar Türkçede bir ek aldığında ben kesme işareti ile ayırmalı mıyım, ayırmamalı mıyım?

Örneğin, "Bu maddeler, bu sözleşmenin tarafları için geçerlidir". Nasıl yazacağım bunu?

"Bu Maddeler, bu Sözleşme'nin Taraflar'ı için geçerlidir" mi?
"Bu Madde'ler, bu Sözleşme'nin Taraf'ları için geçerlidir" mi?
"Bu Maddeler, bu Sözleşmenin Tarafları için geçerlidir" mi?

Teşekkürler..
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Kesme İşareti Apr 4, 2017

Ben sizin yaptiginiz gibi sözcüklerin ilk harfini büyük yazardim. Burada bir tereddüt yok. Ancak, kesme isareti (apostrophe) kullanmazdim. Kesme isaretini sadece özel isimlerden sonra kullanirdim (olmasi gerektigi gibi). Öte yandan, ben bir dilbilgisi uzmani degilim. Sadece bana makul gelen budur.

Selma Dogan
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler... Apr 4, 2017

Aslında sadece İngilizcesindeki gibi kelimeleri cümle içinde büyük harfle kullanmaya başlamıştım. Bir yerden sonra acaba "Sözleşmenin" mi "Sözleşme'nin" mi demek daha düzgündür diye takıldım. Yorumunuz için teşekkür ederim Atıl bey. Başka bir yanıt gelmezse makul olan yolu seçeceğim ben de:)

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
sözleşme tanımları Apr 6, 2017

Sözleşmelerin hemen hepsinin başlangıç kısmında taraflar açıklanır. Örneğin, "XXX şirketi (buradan itibaren 'Alıcı' olarak anılacaktır)..."

Bu durumda "Alıcı" tanımlı olduğu için "alıcının", "alıcıya" vs. gibi şeylerde ayrıca bir tırnak işareti koymaya gerek yoktur çünkü ne demek istendiği açık seçik bellidir.

Bu benim düşüncem ama şimdiye kadar bu yaklaşımım çevirilerde herhangi bir sorun çıkmadı.

Zeki Güler
Zeki Güler  Identity Verified
Local time: 08:42
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
Sözleşmedeki Taraflar, Alıcının SATICI'ya... Apr 8, 2017

Naçizane izlenimlerim,

Büyük harflerle yazıldıklarında kesme işareti aldıkları (ALICI'nın SATICI'ya);
Sadece baş harfleri büyük olduğunda kesme işareti kullanılmadığı (Alıcının, Satıcıya, Tarafları);
Sözleşme kelimesinden sonra ise kesme işaretinin kullanılmadığı (SÖZLEŞMENİN, Sözleşmenin)

yönünde.

Selma Dogan
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler... Apr 13, 2017

Sanırım net bir tanım yok bu konuda gramer bakımından ve müşterilerin de pek bir geri dönüşü olmuyor. Büyük harfle başlayıp kesme işareti kullanmamak ve hepsi büyük harfliyse kesme işareti kullanmak bana da mantıklı geldi. Emin bey, Zeki bey sizlere de teşekkür ederim.

Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Teşekkürler Apr 14, 2017

Sözleşme çevirisi yap(a)masam da bu konu hep aklımı kurcalardı.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Sözleşme/yazım kuralları

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »